The Luxembourg Go Association

Tournaments in Luxembourg

Year Place Participants Winner
1st 1981 Mamer 192 Austria Helmut Hasibeder 6-dan
2nd 2001 Château Hollenfels 47 China Guo Juan 7-dan
3rd 2002 Château Hollenfels 43 China Guo Juan 7-dan
4th 2003 Château Hollenfels 77 China Guo Juan 7-dan
5th 2004 Château Hollenfels 82 Korea Lee Kibong 7-dan
6th 2005 Bourglinster 61 Korea Lee Kibong 7-dan
7th 2014 Château Hollenfels 60 China Fu Yaqi 6-dan


Luxembourg players participating at the World Amateur Go Championship

Year Place Luxembourg Participant Result Placement Winner
1st 1979 Japan Tokyo not participated - - (of 30) China Nie Weiping
2nd 1980 Japan Tokyo not participated - - (of 32) Japan Imamura Fumiaki
3rd 1981 Japan Tokyo not participated - - (of 32) China Shao Zhenzhong
4th 1982 Japan Tokyo not participated - - (of 31) China Cao Dayuan
5th 1983 Japan Osaka not participated - - (of 31) China Ma Xiaochun
6th 1984 Japan Tokyo not participated - - (of 30) China Wang Qun
7th 1985 Japan Tokyo not participated - - (of 31) China Wang Jianhong
8th 1986 Japan Tokyo Laurent Heiser 4-dan 5:3 10 (of 34) Hongkong Chin Kaei
9th 1987 China Beijing Laurent Heiser 4-dan 5:3 11 (of 34) Japan Imamura Fumiaki
10th 1988 Japan Tokyo Laurent Heiser 5-dan 5:3 7 (of 36) China Zhang Wendong
11th 1989 Japan Nagoya Laurent Heiser 5-dan 6:2 6 (of 38) China Che Zewu
12th 1990 Japan Hiroshima Laurent Heiser 5-dan 6:2 4 (of 39) China Chang Hao
13th 1991 Japan Kanazawa Laurent Heiser 6-dan 6:2 6 (of 39) Japan Imamura Fumiaki
14th 1992 Japan Chiba Laurent Heiser 6-dan 6:2 4 (of 40) Japan Kikuchi Yasuro
15th 1993 Japan Fukuoka Paul Schmit 2-kyu 2:6 38 (of 40) China Sun Yiguo
16th 1994 Japan Kyoto Laurent Heiser 6-dan 5:3 12 (of 43) Japan Hiraoka Satoshi
17th 1995 Japan Tokyo Paul Schmit 2-kyu 2:6 42 (of 44) Japan Hirata Hironori
18th 1996 Japan Omachi, Nagano Pref. Laurent Heiser 6-dan 5:3 13 (of 46) China Liu Jun
19th 1997 Japan Sapporo Ralf Hoffmann 1-kyu 2:6 42 (of 46) China Liu Jun
20th 1998 Japan Tokyo Jean Brauch 1-kyu 2:6 48 (of 50) Korea Kim Chan-woo
21st 1999 Japan Oita, Kyushu Paul Schmit 1-kyu 2:6 50 (of 55) Korea Yoo Jae-sung
22nd 2000 Japan Sendai, Miyagi Pref. not participated - - (of 55) Japan Sakai Hideyuki
23rd 2001 Japan Hyuga, Miyazaki Pref. Laurent Heiser 6-dan 5:3 10 (of 56) China Li Daichun
24th 2002 Japan Takayama, Gifu Pref. Jean Brauch 1-kyu 3:5 52 (of 61) China Fu Li
25th 2004 Japan Kurashiki, Okayama Pref. Laurent Heiser 6-dan 6:2 9 (of 64) Korea Lee Kang-wook
26th 2005 Japan Nagoya Jean Brauch 1-kyu 3:5 48 (of 65) China Hu Yuqing
27th 2006 Japan Sasebo, Nagasaki Pref. Cuong Nguyen 1-dan 2:6 59 (of 68) Japan Hiraoka Satoshi
28th 2007 Japan Tokyo Cuong Nguyen 1-dan 4:4 36 (of 68) China Shan Ziteng
29th 2008 Japan Tokyo Laurent Heiser 6-dan 5:3 11 (of 68) Korea Ha Sung-bong
30th 2009 Japan Fukuroi, Shizuoka Pref. Laurent Heiser 6-dan 6:2 7 (of 66) China Hu Yuqing
31st 2010 China Hangzhou not participated - - (of 60) Korea Song Hong-suk
32nd 2011 Japan Matsue, Shimane Pref. not participated - - (of 57) China Bai Baoxiang
33rd 2012 China Guangzhou Andreas Götzfried 4-dan 4:4 28 (of 55) China Qiao Zhijian
34th 2013 Japan Sendai, Miyagi Pref. Cuong Nguyen 1-dan 3:5 43 (of 56) Korea Choi Hyunjae
35th 2014 Korea Gyeongju Andreas Götzfried 4-dan 3:5 40 (of 54) Taiwan Chan Yi-Tien
36th 2015 Thailand Bangkok Jeremie Hertz 2-kyu 5:3 52 (of 56) Korea Kim Changhun
37th 2016 China Wuxi Laurent Heiser 6-dan 5:3 13 (of 55) China Bai Baoxiang
38th 2017 China Guiyang, Guizhou Province Andreas Götzfried 4-dan 4:4 36 (of 50) China Bai Baoxiang
39th 2018 Japan Tokyo
40th 2019 Japan Shimane
41st 2020 Russia Vladivostok


Luxembourg players participating at the European Go Congress

Year Place Tot. Best Luxembourg Participant Result Placement Open Champion
European Champion
1st 1957 Germany Cuxhaven 0 not participated - - Germany Fritz Dueball
2nd 1958 Austria Altenmark Wienerw. 0 not participated - - Germany Fritz Dueball
3rd 1959 Germany Oberwarmsteinach 0 not participated - - Germany Fritz Dueball
4th 1960 Netherlands Oud Poelgeest 0 not participated - - Germany Günter Ciessow
5th 1961 Austria Baden bei Wien 0 not participated - - Germany Wichard v.Alvensleben
6th 1962 Germany Garmisch Partenk. 0 not participated - - Germany Wichard v.Alvensleben
7th 1963 Germany Barsinghausen 0 not participated - - Germany Wichard v.Alvensleben
8th 1964 Netherlands Scheveningen 0 not participated - - Germany Wichard v.Alvensleben
9th 1965 Czechoslovakia Mnisek Pod Brdy 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
10th 1966 UK London 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
11th 1967 Germany Staufen 0 not participated - - Yugoslavia Zoran Mutabzija
12th 1968 Germany West Berlin 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
13th 1969 Yugoslavia Ljubljana 0 not participated - - Austria Manfred Wimmer
14th 1970 Austria Vienna 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
15th 1971 UK Bristol 0 not participated - - Yugoslavia Zoran Mutabzija
16th 1972 Netherlands Enschede 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
17th 1973 Germany Sprendlingen 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
18th 1974 Yugoslavia Zagreb 0 not participated - - Austria Manfred Wimmer
19th 1975 Austria Krems 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
20th 1976 UK Cambridge 0 not participated - - France Patrick Merissert
21st 1977 Netherlands Rijswijk 0 not participated - - Germany Wolfgang Isele
22nd 1978 France Paris 0 not participated - - Austria Helmut Hasibeder
23rd 1979 Germany Königswinter 0 not participated - - Germany Jürgen Mattern
24th 1980 Yugoslavia Mali Losinj 0 not participated - - UK Matthew Macfadyen
25th 1981 Austria Linz 0 not participated - - Netherlands Rob van Zeijst
26th 1982 Denmark Copenhagen 0 not participated - - Netherlands Ronald Schlemper
27th 1983 UK Edinburgh 0 not participated - - Poland Janusz Kraszek
28th 1984 Switzerland Porrentruy 2 Laurent Heiser 1-dan 5:0 only Weekend
winner 1k-3d gr.
Korea Hong Tay You
UK Matthew Macfadyen
29th 1985 Netherlands Terschelling 2 Laurent Heiser 3-dan 5:4 27 (of 283) Netherlands Ronald Schlemper
30th 1986 Hungary Budapest 1 Laurent Heiser 4-dan 5:4 16 (of 365) Netherlands Ronald Schlemper
31st 1987 France Grenoble 1 Laurent Heiser 5-dan 6:3 6 (of 337) UK Matthew Macfadyen
32nd 1988 Germany Hamburg 1 Laurent Heiser 5-dan 6:4 19 (of 376) Hungary Tibor Pocsai
33rd 1989 Yugoslavia Nis 0 not participated - - (of 233) Japan Sogabe Toshiyuki
UK Matthew Macfadyen
34th 1990 Austria Vienna 3 Laurent Heiser 5-dan 7:3 5 (of 250) Netherlands Rob van Zeijst
35th 1991 Belgium Namur 3 Laurent Heiser 6-dan 6:4 8 (of 261) China Zhang Shutai
Soviet Union Alexei Lazarev
36th 1992 UK Canterbury 2 Bernd Zimmermann 4-kyu 3:6 226 (of 278) Japan Matsutomo Takashi
Soviet Union Alexei Lazarev
37th 1993 Czechia Prague 4 Laurent Heiser 6-dan 7:3 6 (of 507) Netherlands Rob van Zeijst
38th 1994 Netherlands Maastricht 1 Ralf Hoffmann 1-kyu 0:5 226 (of 333) Netherlands Guo Juan
39th 1995 Poland Tuchola 1 Jean Brauch 2-kyu 6:4 179 (of 380) Netherlands Guo Juan
40th 1996 Italy Abano Terme 2 Laurent Heiser 6-dan 7:3 4 (of 462) Netherlands Guo Juan
41st 1997 France Marseille 1 Jean Brauch 2-kyu 3:7 335 (of 551) Korea Lee Hyuk
Netherlands Guo Juan
42nd 1998 Romania Mamaia 1 Jean Brauch 1-kyu 6:2 138 (of 362) Korea Lee Hyuk
Romania Robert Mateescu
43rd 1999 Slovakia Podbanske 0 not participated - - (of 343) Russia Alexandr Dinerchtein
44th 2000 Germany Strausberg 1 Jean Brauch 1-kyu 2:3 286 (of 501) Korea Lee Hyuk
Russia Alexandr Dinerchtein
45th 2001 Ireland Dublin 0 not participated - - (of 327) Russia Andrei Kulkov
46th 2002 Croatia Zagreb 0 not participated - - (of 304) Russia Alexandr Dinerchtein
47th 2003 Russia St.Petersburg 0 not participated - - (of 310) Korea Hong Seul Ki
Russia Alexandr Dinerchtein
48th 2004 Poland Tuchola 0 not participated - - (of 558) Korea Youn Kwang Sun
Russia Alexandr Dinerchtein
49th 2005 Czechia Prague 4 Laurent Heiser 6-dan 5:5 27 (of 712) Russia Alexandr Dinerchtein
50th 2006 Italy Frascati 4 Cuong Nguyen 1-dan 4:6 143 (of 292) Korea Park Chi-Seon
Russia Svetlana Shikshina
51st 2007 Austria Villach 3 Andreas Götzfried 3-dan 5:5 96 (of 573) Korea Hong Seok-Ui
Russia Ilya Shikshin
52nd 2008 Sweden Leksand 1 Cuong Nguyen 1-dan 5:5 228 (of 718) Korea Park Jong-Wook
Romania Catalin Taranu
53rd 2009 Netherlands Groningen 1 Andreas Götzfried 4-dan 5:5 71 (of 599) Korea Kim Eunkuk
Russia Alexandr Dinerchtein
54th 2010 Finland Tampere 0 not participated - - (of 459) Russia Ilya Shikshin
55th 2011 France Bordeaux 1 Andreas Götzfried 3-dan 7:3 52 (of 766) Korea Kim Youngsam
Russia Ilja Shikshin
56th 2012 Germany Bonn 1 Andreas Götzfried 4-dan 2:3 110 (of 608) Korea Song Jun-Hyup
Czechia Jan Simara
57th 2013 Poland Olsztyn 1 Cuong Nguyen 1-dan 6:4 161 (of 594) France Fan Hui
58th 2014 Romania Sibiu 1 Simão Gonçalves 1-kyu 7:3 161 (of 458) China Tong Yulin
France Fan Hui
59th 2015 Czechia Liberec 1 Simão Gonçalves 1-dan 7:3 124 (of 762) China Wang Zheming
France Fan Hui
60th 2016 Russia St.Petersburg 2 Andreas Götzfried 4-dan 4:1 61 (of 601) Korea Kim Youngsam
Russia Ilja Shikshin
61st 2017 Germany Oberhof 3 Andreas Götzfried 4-dan 5½:4½ 48 (of 821) China Zhang Tao
Russia Ilja Shikshin
62nd 2018 Italy Pisa
63rd 2019 Belgium Brussels

Luxembourg Go Association